You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.
GigaRent Logo

JE VÝHODNEJŠIE TRADIČNÉ VLASTNÍCTVO ALEBO DLHODOBÝ PRENÁJOM?

Klady aj zápory oboch foriem zaobstarania si vozidla

Financovanie auta, je dlhodoby prenajom vyhodnejsi ako operativny leasing?

V bežnom no predovšetkým pracovnom živote každého, alebo lepšie povedané väčšiny z nás, je auto skôr nevyhnutnosťou ako prestížou. autá nám však stále vytvárajú a zanechávajú v nás silnú emóciu. emóciu z ich kúpy, emóciu z jazdy s novým a voňavým vozidlom, emóciu z hlasnej obľúbenej hudby ktorá znie z kvalitných reproduktorov alebo emóciu z mäkkých sedadiel či stále viacerých vymožeností, ktoré nám autá ponúkajú.
Vzťah ľudí k samotnému vlastníctvu auta sa však pomaly, ale isto mení. Stále väčším trendom vo svete je vozidlo využívať a vôbec ho nevlastniť. Podnikateľský sektor je skôr ten, ktorý trend udáva, pretože často krát práve firmy hľadajú možnosti, ako robiť veci efektívnejšie, a na ktorých nákladoch čo najviac ušetriť. Súkromné osoby však rovnako prestávajú vnímať autá ako majetok a začínajú sa na ne pozerať ako na službu, ktorá prináša úžitok a pôžitok preto sa aj požičovne prispôsobujú dopytu.

Je pre vás ako bežného motoristu prenájom výhodný? Záleží akými finančnými prostriedkami disponujete a ako veľmi je vlastníctvo pre Vás dôležité.

Primárnou „výhodou“ kúpy vozidla, ak to tak môžeme nazvať, bola dostupnosť pre fyzické osoby. Bola to jedna z devíz pri rozhodovaní, nakoľko Vám stačila určitá finančná hotovosť a vozidlo ste si vedeli zaobstarať. Požičovne či leasingovky ešte nedávno nemali produkty určené pre fyzické osoby, prípadne neboli atraktívne a pri žiadosti o úver či finančný leasing, Vás mohli ľahko zamietnuť. V nasledujúcej tabuľke porovnávame finančné ukazovatele obstarania vozidla.Príklad: Hyundai kona
1,0 Benzín/manuál
Kúpa vozidla - fyzická osoba
Kúpa vozidla - stredná firma
Prenájom vozidla
Cenníková cena s DPH
23.940 €
23.940 €
23.940 €
Výška zľavy
0 – 10 %
10 – 20 %
20 – 30 %
Priemerná obstarávacia cena bez DPH
22.743 €
20.349 €
17.955 €
Predajná cena bez DPH po 3 rokoch držby
9.980 €
9.980 €
X
Mesačné náklady na držbu vozidla bez DPH
337,76 €
309,93 €
X
Mesačné náklady na poistenie, servis, pneumatiky, poplatky, dane, úroky bez DPH
209 €
202 €
154 € 
Celkový mesačný náklad bez DPH
546,76 €
511,93 €
456,50 €My v Payless Car, však máme dvere dokorán otvorené aj pre fyzické osoby. Navyše, okrem finančnej úspory, Vám ponúkame mnoho ďalších výhod, ktoré prenájom vozidla prináša.


Nájomné, ktoré uhrádzate, nepokrýva celú obstarávaciu cenu vozidla, ale platíte len amortizáciu, čiže rozdiel medzi kúpnou a zostatkovou cenou vozidla v okamihu jeho vrátenia. Okrem toho, Vás prenajímateľ zbaví únavného inzerovania a zjednávania s potencionálnymi záujemcami, keďže opätovný predaj vozidla zabezpečí za Vás. Požičovne majú aj vďaka dlhoročnej spolupráci a objemom dohodnuté priaznivejšie podmienky nákupu a poistení vozidiel, ktoré môžu ďalej ponúknuť klientovi. V mesačnom nájomnom máte zahrnutý balík služieb, ktorý obsahuje daň z motorových vozidiel, povinné zmluvné poistenie, havarijné poistenie, sezónne prezutie vozidla, registračný poplatok, odhlásenie vozidla, garančné servisné úkony, asistenčné služby, ako aj predplatený ročný nájazd kilometrov. Jednoducho si prenajímate auto aj s komplexnou starostlivosťou a pravidelne svoj vozový park alebo vozidlo môžete obmieňať. Nemusíte sa zapodievať tým, kde si zoženiete zimné pneumatiky, kam pôjdete vozidlo prezuť, koľko strávite prihlasovaním vozidla, u koho si vozidlo poistíte alebo sa obávať, či ste nezabudli zaplatiť daň.Služby zahrnuté v cene
Kúpa vozidla
Prenájom vozidla
Prihlásenie vozidla
NIE
ÁNO
Poistenie PZP
NIE
ÁNO
Havarijné poistenie
NIE
ÁNO
Pravidelná servisná údržba
NIE
ÁNO
Pneumatiky
NIE
ÁNO
Prezúvanie, uskladnenie
NIE
ÁNO
Diaľničná známka
NIE
ÁNO
Odhlásenie vozidla
NIE
ÁNO
Registračné poplatky
NIE
ÁNOOdpoveď na otázku, či je prenájom vozidla výhodnejší, nie je vždy jednoznačná. No ak sa chcete venovať práci, rodine, podnikaniu a odbremeniť sa od administratívnych a manuálnych úkonov, ktoré sú spojené s nákupom vozidla, bezstarostné prenajímanie nového auta je pre Vás tá správna voľba.Výhody prenájmu:
- Online proces objednania
- Vozidlá dostupné ihneď
- Vozidlo bez akontácie vo výške 20%
- Vhodný aj pre fyzické osoby
- Ukončenie prenájmu kedykoľvek
- Všetky služby zahrnuté v jednom nájomnom
- Nezaťaženie súvahy právnickej osoby
- Daňovo uznateľný náklad do výšky 100% pre právnickú osobu